Digital Rights Managment – zasada działania

Zanim przejdę do przedstawienia wszystkich kontrowersji powstałych wokół Digital Rights Managment, uważam za istotne wcześniejsze zdefiniowanie tej technologii oraz zasady jej działania.

Według portalu Wikipedia – Digital Rights Managment (DRM – zarządzanie prawami cyfrowymi) to „oparty o mechanizmy kryptograficzne, (lub inne metody ukrywania treści) system zabezpieczeń, mający przeciwdziałać używaniu danych cyfrowych w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy”[1].

DRM jest pojęciem bardzo szerokim, obejmującym w zasadzie wszystkie sposoby ochrony treści objętych prawem autorskim, za pomocą rozwiązań technicznych. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, iż zasadą działania DRM jest odebranie kontroli nad korzystaniem z treści, zapisanych w cyfrowej postaci, jej użytkownikowi, a oddanie jej w ręce komputerowego programu[2].

W praktyce takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi, uprawnionemu do publikowania utworów, ogromną swobodę przy określania sposobu korzystania z niego. Przykładami stosowania takich ograniczeń mogą być wprowadzenie na płycie DVD limitu określającego ilość możliwych do sporządzenia kopii lub dołączenie do płyty audio CD określonej sekwencji danych, mającej za zadanie zakłócić (scrambling) działanie programu kopiującego muzykę. Celem pierwszej generacji technologii DRM było jedynie uniemożliwienie wykonywania kopii treści utrwalonych techniką cyfrową. Druga generacja DMR jest obecnie na etapie tworzenia i zmierza do objęcia kontrolą wyświetlania, kopiowania, drukowania i wszystkich innych czynności, których przedmiotem mogą być utwory zapisane w formacie cyfrowym[3].

Wyróżnić możemy 3 poziomy, na których funkcjonuje Digital Rights Managment: ustalenie zakresu ochrony prawnoautorskiej, przysługującej danej treści, jej dystrybucje i kontrole korzystania z utworu już po jego dystrybucji. Głównym zadaniem DRM jest więc skuteczne zdefiniowanie i opisanie trzy elementów: użytkownika, treści, zakresu korzystania z niej oraz powiązań pomiędzy tymi elementami.[4]


[1]    pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Rights_Management

[2]    computer.howstuffworks.com/drm.htm

[3] Ibidem.

[4] Ibidem.

Dodaj komentarz