Wstęp pracy magisterskiej

Reklama jest zjawiskiem nierozerwalnie związanym z gospodarką wolnorynkową. Jest jednym z instrumentów konkurowania przedsiębiorców na rynku. Jej podstawowym celem jest zwrócenie uwagi potencjalnych klientów na towary lub usługi oferowane przez danego przedsiębiorcę. Z powyższego wynika podstawowa funkcja reklamy tj. funkcja informacyjna.

W sytuacji nadprodukcji, z jaką obecnie mamy do czynienia na świecie, u przedsiębiorców rodzi się pokusa, by za wszelką cenę utrzymać dotychczasowych klientów oraz zdobyć nowych. Jednym z najlepszych środków ku temu okazała się reklama. „Bezlitosna wojna” reklamowa doprowadziła do tego, iż reklama przestała tylko informować o produktach oferowanych przez przedsiębiorcę, ale, stymulując zbyt towarów i usług, zaczęła naruszać interesy innych przedsiębiorców i klientów. Reakcją na to zjawisko było wprowadzenie to systemów normatywnych państw wolnorynkowych przepisów mających za zadanie zwalczanie i zapobieganie czynom nieuczciwej konkurencji w reklamie.

Przedmiotem niniejszego opracowania jest jedynie nieuczciwa reklama, stąd problematyka reklamy zakazanej zostanie pominięta w niniejszych rozważaniach. Pojawią się tylko niezbędne odwołania do tej postaci czynu nieuczciwej konkurencji.

Treść rozdziału pierwszego stanowi próba definicji pojęcia reklamy oraz omówienie ewolucji zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Lektura rozdziału drugiego ma na celu przedstawienie stypizowanych czynów nieuczciwej konkurencji zawartych w obecnie obowiązującej ustawie.

W rozdziale trzecim podjęto się próby określenia wzajemnego stosunku klauzul generalnych zawartych w z.n.k.U.

Dodaj komentarz